Montaj Nasıl Yapılır?

Duvara Montaj:

Perdenizi montajlamak istediğiniz yüksekliği (sipariş verirken belirlediğiniz), eğimsiz olduğundan emin olduğunuz bir yüzeyden ölçünüz. Portraylar perdenin takılı olduğu profilden 5-10 cm içeride olacak şekilde duvarda ölçü alınız. Dübeli yerleştirmek üzere duvarda delik açınız. (Beton ve ahşap yüzeyler için dübel gereklidir.) Her iki portrayı,  uzun kısımları aşağı gelecek şekilde duvara vidalayınız. Perdenizi pencerenizi ortalayacak şekilde, önce portrayın üst kısmına takın, daha sonra alt kısmını ittirdiğinizde, raya oturma sesini duyduğunuzda, perde montajınız tamamlanmış olacaktır.

**Perdenizi kasalı olarak tercih ettiyseniz, portrayların uzun kısımları yukarı gelecek şekilde duvara vidalanmalıdır.

*Portrayları taktığınız yüksekliklerin eşit olmasına dikkat ediniz. Eğri montajlanan perdeler, doğru çalışmayacak; kumaş tek tarafa doğru sarılarak toplanacak ve kumaş zarar görecektir. Perdenizi duvara doğru taktığınızdan emin olmanın en pratik yolu su terazisi kullanmaktır.

Tavana Montaj:

Perdenizin montajını yapmak için öncelikle portrayları tavana sabitlemelisiniz. Perde portraylara takılacaktır. Portrayların sabitleyeceğiniz yeri belirlerken, perde genişliğinin her iki tarafından 5-10 cm içeride olacak şekilde ölçü alınız. Dübeli yerleştirmek üzere tavanda delik açınız. (Beton ve ahşap yüzeyler için dübel gereklidir.) Her iki portrayı, uzun kısımları öne gelecek şekilde tavana vidalayınız. Perdenizi pencerenizi ortalayacak şekilde, önce portrayın arka kısmına takın, daha sonra ön kısmı ittirdiğinizde, raya oturma sesini duyduğunuzda, perde montajınız tamamlanmış olacaktır.

*Perdenizin montajını tavana yapıyorsanız, taktığınız yüzeyine düz olduğundan (engebeli olmadığından) emin olunuz. Düz olmayan zeminlere montajlanan perdeler, doğru çalışmayacak; kumaş tek tarafa doğru sarılarak toplanacak ve kumaş zarar görecektir. Bunu engellemek için portrayın altına gerektiği kadar destek koyarak, perdenizi montajlayınız.