Ölçü Nasıl Alınır?

Perde siparişinizi verirken, "genişlik" ve "yükseklik" kutucuklarını doldurmak için "net ölçü" alarak taşma paylarını ve takma yüksekliğini göz önüne alınız.  Bu net ölçünün nasıl alınacağı, nelere dikkat edilmesi gerektiği ve hangi özelliklerde perde tercih edilmesi gerektiğini bu sayfada şema ve detaylı anlatımlarla kolayca öğrenebilirsiniz.

1. Stor - Zebra - ShadowHome

2. Dİkey Perdeler

3. Jaluzi Perdeler

 

*ShadowHome Perdenin yüksekliği net alınır: Perde tamamen açıldığında (verilen yükseklik limitine gelinerek, en alta inince) paletler açılma hareketi yapar, bu hareketi engellememek için net ölçü alınmalıdır.

   

 

*MOTORLU PERDELERİN YÜKSEKLİĞİ NET ALINIR: Perde tamamen açıldığında ineceği alt limit motor ayarı olarak yapılır, böylece kumandaya bir kez basılarak açıldığında kendiliğinden alt limite geldiğinde durur.

* Perdeistiyorum.com'da satılan perdeler, sistemli perdelerdir. Sistemli perdeler, ürün cinsine bağlı olarak açılıp kapanma, yükseklik ayarı yapılabilmesi için mekanizma içerirler. Bu nedenle, tercih edilen kumaş, verilen ölçüden, mekanizma payına bağlı olarak yaklaşık 4 cm dar üretilmektedir.

**Örnek: 100 cm olarak ölçülen pencere, sipariş verilirken, genişlik ölçüsü 100 cm olarak belirtildiğinde, bu perdenin tamamının (asılma yüzeyi önceliklidir) genişlik ölçüsüdür. Ürün genişliği, montaj profili ve mekanizması dahil olmak üzere 100 cm'dir. Kumaş genişliği, perde sistem cinsine bağlı olmak üzere toplam genişlikten mekanizma payı düşülerek, yaklaşık 4 cm dar olarak üretilir.

*Sipariş verirken, ürün genişlik ölçüsüne, eğer perdenin montajının yapılacağı yüzey uygunsa mutlaka en az 5'er cm sağ ve soldan taşma payı alıcı tarafından eklenmelidir.

Net Ölçü

Net Yükseklik: Perdenin takıldığı yüzeyden, pencerenin bitiş noktasına kadar olan mesafedir.

Net Genişlik: Pencerenin çerçevesinin soldan sağa olan mesafesidir. (c)

 

1. STOR - ZEBRA - SHADOWHOME

Perdeniz duvara veya tavana montaj tercihine göre iki farklı şekilde alınır.

DUVARA MONTAJ TAVANA MONTAJ

 

Tek Pencere

Genişlik: Pencere çerçevesi soldan sağa ölçülür (c). Taşma payı (k) eklenir. (Sol ve sağ)

c + k + k

 

Yükseklik: Pencere çerçevesi yukarıdan aşağı ölçülür.

d veya e+d veya e+d+f

 

Tek Pencere

Genişlik: Pencere çerçevesi soldan sağa ölçülür (c). Taşma payı (k) eklenir. (Sol ve sağ)

c + k + k

 

Yükseklik: Tavandan pencere bitimine veya yere kadar ölçülür.

e+d veya e+d+f

Zemine kadar inen Pencere ise:

Yükseklik: m veya m+e

Zemine kadar inen Pencere ise:

Yükseklik: m+e

 

Çoklu Pencere

Yekpare perdeler için genişlik:  g + i + k +k

Ayrı perdeler için genişlik: g +k ve i +k ölçüsüdür.

Yükseklik:

 d veya e+d veya e+d+f

 

Çoklu Pencere

Yekpare perdeler için genişlik:  g + i + k +k

Ayrı perdeler için genişlik: g + k ve i + k ölçüsüdür.

Yükseklik:  Tavandan pencere bitimine veya yere kadar ölçülür.

e+d veya e+d+f

 

 

Gömülü Pencere içine ise: Genişlik ölçüsüne taşma payı eklenmez.

Açılır Pencere ise: Pencere kolu, perdenin çalışmasına engel olmamalıdır. Engel olan durumlarda, tavanda daha önden montajı yapılabilir.

Pencere enine göre perdelik varsa: Genişlik ölçüsüne eklenen taşma payının perdelik genişliğini aşmaması gerekir.

Perdeliğin mevcut olduğu durumlarda ürün kasasız olarak tercih edilir.

Kasa Boyutları: Aşağıda belirtilen ölçüler, yaklaşık boyutlardır; üretilen perdenin çeşiti ve boyutlarına göre ölçüler farklılık gösterebilir!

 • Kasasız Stor (Montaj Profilli): ~4,5 cm x ~6,5 cm
 • Kasalı Stor: ~5 cm x ~7 cm
 • Kasasız Zebra (Montaj Profilli): ~5,5 cm x ~7,5 cm
 • Kasalı Zebra: ~6 cm x ~8,5 cm
 • ShadowHome Kasası: ~9 cm x ~9 cm
 • PerTwin Kasası: ~9 cm x ~9 cm

 

Etek Kesim Modeli: Perdenin altında bulunan metal/plastik çıtaya takılan farklı şekillerde kesilen kumaştır. Etek Dilimleri kumaşın altındaki çıtaya takıldığından boruya sarılmaz, etek dilimi kasasının içine girmez. Özellikle gömülü pencere içine montaj yapılacak ise ve açılır pencere varsa, pencere açılımını engellemeyecek yüksekliğe montaj yapılması gerekir. Yükseklik ölçüsü montaj yapılacak yükseklik göz önüne alınarak alınmalıdır.

Dilim yüksekliği:  ~20 cm

Perde siparişinizi veririken "yükseklik" değerine yaklaşık dilim yüksekliği EKLENEREK yazılmalıdır. Dilim yükseklik değeri yalnızca kullanımda engel olup olmayacağına karar verilebilmesi için belirtilmiştir.

Boncuk: Etek dilimine takılır. Etek Dilimleri kumaşın altındaki çıtaya takıldığından boruya sarılmaz, perde kasasının içine girmez. Özellikle gömülü pencere içine montaj yapılacak ise ve açılır pencere varsa, pencere açılımını engellemeyecek yüksekliğe montaj yapılması gerekir. Yükseklik ölçüsü, montaj yapılacak yükseklik göz önüne alınarak alınmalıdır.

Boncuk yüksekliği: ~6,5 cm

Perde siparişinizi veririken "yükseklik" değerine yaklaşık boncuk yüksekliği ve yaklaşık dilim yüksekliği EKLENEREK yazılmalıdır. Boncuk yükseklik değeri yalnızca kullanımda engel olup olmayacağına karar verilebilmesi için belirtilmiştir.

Kalorifer, kapı/pencere kolu, perdenin genişlik ve yükseklik ölçüleri alınırken dikkate alınmalıdır. Perdenin çalışmasını engellemeyeceği şekilde ölçü alınmalı ve montaj yapılmalıdır.

 

 

 

 

2. DİKEY PERDELER

Cam/duvarla perde arasında yeterince mesafe olduğundan emin olunuz. Dikey perde çalışma sisteminde, kumaş/ahşap/pvc paletler dönme hareketi yaptığı için montaj yeri ile cam/duvar arasında 9’luk dikey perde için en az 10 cm ve 12’lik dikey perde için en az 13 cm mesafe olmalıdır. Duvara veya tavana monte edilebilir.

Genişlik: c +  (c x 20/100)

Yükseklik: Dikey perde yüksekliği monte edileceği yüzeye göre pencere yüksekliği kadar ya da yere kadar alınır.

 • Duvara montaj ise d, yere kadar iniyorsa m
 • Tavana montaj ise d + e, yere kadar iniyorsa m + e

Pencere yüksekliğini geçen ölçülerde perdenin çalışmasını önleyecek herhangi bir engel (radyatör gibi) olmamasına dikkat ediniz.

Dikey perde kullanım tercihinize göre 3 farklı ölçü alımı vardır.

 • Eğer yanlarda perdenin toplanacağı mesafe yoksa, dikey perde ortada toplanacak şekilde tercih edilir.
 • Eğer yanlarda mesafe varsa, dikey perde iki yanda toplanacak veya tek tarafta toplanacak şekilde tercih edilir.
 • Perde eni tek parça olarak 3 metreyi geçtiğinde iki tarafa toplanan, 2 metrenin altında olduğu zaman tek tarafa toplanan olarak tercih edilir. Eğer 2-3 metre arasındaysa iki şekilde de tercih edilebilir.

 

3. JALUZİ PERDELER

Genişlik: Perdenizi doğramaya veya tavana/duvara montajlama tercihinize göre GENİŞLİK ölçüsünü alınız.

 • Hareketli doğramaya takılacak perde için GENİŞLİK ölçüsü alınırken taşma payı alınmaz. Pencere kolu dışarda kalacak şekilde ölçü alınır.
 • Sabit pencere için genişlik ölçüsü alınırken isteğe göre taşma payı alınır.
 • Jaluzi perdenizin sağlıklı çalışabilmesi ideal ölçü aralığı 0.50-1.80 m arasıdır.

Yükseklik: Genellikle pencere yüksekliği kadar (d) yükseklik ölçüsü alınır. Açılır pencere doğramasını monte edileceği durumlarda , perdenin pencere ile hareket edeceği göz önüne alınarak yükseklik ölçüsü alınmalıdır. (b)