Onarım/Değişim/İade

Perdeistiyorum.com sitesinde satılan tüm ürünler firmamız garantisi altındadır. Ürünlerimiz üretim hatalarına karşı 2 yıl garantilidir.

Perdeistiyorum.com’dan satın alınan ürünler, sizin belirttiğiniz ölçü ve özelliklerde kişiye özel ihtiyaçlar doğrultusunda üretilmektedir. Bu şekilde üretilen ürünlerin, üretim hatası olmadığı sürece iadesi mümkün olamamaktadır. Bu ürünler haricinde (aksesuar, standart bayrak stor) onarım, değişim talebinde bulunabilir veya cayma hakkınızı kullanarak ürün tutarının iadesini talep edebilirsiniz.

Yeni aldığınız ürün ambalajından hatalı çıktığında onarım, değişim ya da iade talep edebilirsiniz.

İade veya değişim yapılacak ürünün faturası, kutusu, ambalajı ve tüm aksesuarları ile birlikte eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

Ürün tarafımıza ulaşıp kayıt altına alındığında işlemleri başlatılır ve gerekli incelemelerden sonra talebin uygunluğu kontrol edilerek sorun çözümlenir.

Kullanılmış, tahrip edilmiş vesair şekildeki ürünlerin iadesi kabul edilememektedir.

İade edeceğiniz ürünün faturası kurumsalsa, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturasıyla birlikte göndermeniz gerekir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden (ürün birim fiyatı + KDV şeklinde) kesilmelidir.

Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iade işlemleri, iade faturası kesilmediği takdirde tamamlanamamaktadır.

Üretim hatası olan ürünlerin kargo ücretleri, gönderinin Yurtiçi Kargo’yla yapılması durumunda Perdeistiyorum.com tarafından karşılanmaktadır.

Üretim hatası haricindeki her türlü onarım/değişim gibi istek için kargo bedelini tüketici tarafından karşılanmaktadır. Üretim hatalı sebebi ile perdeistiyorum.com'a gönderilen ürünler yapılan incelemeler sonucunda üretim hatası bulunmadığı koşullarda, kargo bedeli tüketiciye aittir.

Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak kargo şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer kargo şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkınız vardır. Paketi teslim aldıktan sonra Kargo Şirketinin görevini tam olarak yaptığını kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız. Paketi kabul etmeyerek tutanak tutturduğunuz durumlarda,  tutanağın sizde kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda 0312 439 45 78 numaralı destek hattımızdan bize ulaşınız.