Perdenizi Seçmeden Önce

Öncelikle perdeyi takılacak yerin seçtiğiniz perde için uygun olup olmadığını kontrol edin.

 1. Perde takılacak pencere duvara gömülü mü yoksa duvarla hemyüz mü?
  1. Duvara gömülü pencere için perde seçiyorsanız, öncelikle takacağınız yüzeye karar vermelisiniz. Gömülü pencerenin tavanına mı, mekanın tavanına mı, duvara mı ya da pencere doğramasına mı? Vereceğiniz bu karar seçtiğiniz perdenin türünü(stor, jaluzi  gibi), kasalı ya da açık olup olamayacağını belirlemenize yardım edecektir. Eğer gömülü tavana monte etmek üzere seçim yapıyorsanız, gömülü tavanın ve duvarların ölçülerini alarak, seçtiğiniz ürünün en ve boy ölçülerini belirleyiniz.. (ayrıca 2.a. maddesini de inceleyeniz.)
  2. Duvarla hemyüz pencere için perde seçiyorsanız, duvara mı ya da pencere doğramasına mı takacağınıza karar vermelisiniz. Vereceğiniz bu karar seçtiğiniz perdenin türünü(stor, jaluzi  gibi), kasalı ya da açık olup olamayacağını belirlemenize yardım edecektir. (ayrıca 2.a. maddesini de inceleyeniz.)
  3. Perde tercihiniz Dikey Perde ise, cam ve duvarla perde arasında yeterince mesafe olduğundan emin olunuz. Dikey perde çalışma sisteminde, kumaş/ahşap/pvc paletler dönme hareketi yaptığı için montaj yeri ile cam/duvar arasında 9’luk dikey perde için en az 10 cm ve 12’lik dikey perde için en az 13 cm mesafe olmalıdır. Duvara veya tavana monte edilebilir.
 2. Perde takılacak yerde açılır pencere var mı?
  1. Açılır pencere varsa, perdeyi takacağınız yükseklik ve perde eni seçiminizde belirleyici olacaktır. İstediğiniz ürünün en ve boyunu, özellikle de monte edilen parçasının ölçülerini inceleyerek, takılacak yere uygun olup olmadığına karar verin. Sabit doğramanın ölçüsünü alarak, istediğiniz ürünün en ve boy ölçülerini belirleyiniz. Özellikle kasalı ürünleri, kasa payını dikkate alınız. 
  2. Açılır pencerelerde, pencere kolu dikkate alınarak monte edilecek yerin ölçüsü belirlenmelidir.
  3. Açılır pencerelerde, seçtiğiniz ürüne etek kesim modeli ekliyorsanız, etek yüksekliğini göz önünde bulundurarak ölçü almalısınız.
  4. Sabit pencere için seçim yapıyorsanız, açılır pencerelerde olduğu gibi bir kısıtlama olmayacaktır.
 3. Perde takılacak yerde birden fazla doğrama (bölünmüş pencere) var mı?
  1. Perdeistiyorum.com dan perde siparişinizi verirken, bölünmüş bir pencere için 1 adetten fazla sipariş veriyorsanız, sipariş notu kısmına hangi perdelerin yanyana olduğunu belirtiniz ve aldığınız ölçülerin tek profilde sıralanan perdelere göre olmasına dikkat ediniz.(4a, 4b)
  2. Birden fazla doğrama varsa, içte kalan dikey kayıtların merkezleri belirlenerek ölçü alınmalıdır. Perdenin dışta kalan kenarlarını ne kadar duvara taşmasını istiyorsanız belirleyip ölçü alabilirsiniz.(3c, 4a, 4b)
  3. Tek doğramalı pencere için seçim yapıyorsanız, pencere kenarlarından ne kadar taşmasınızı istediğinizi yerin uygunluğuna göre ölçerek belirleyiniz. Standart ölçü alımında taşma payı 5-10cm arasında değişir. Ancak bu ölçü gömülü pencereye mi, duvara mı ya da tavanda perdeliğin arkasına mı monte edeceğinize göre değişiklik gösterecektir.
 4. Tek profilde 1 den fazla perde mi? Ayrı profillerde yanyana perdeler mi?
  1.  Tek profilde birden fazla perde üretiminde, perdeler açık olduğunda aralarında 3 cm kalmaktadır. Perde ölçüleri, bu 3 cm’lik açıklığa dikkat edilerek alınmalıdır.
  2. Ayrı profillerde sipariş verdiğiniz perdeleri yanyana takmayı tercih ediyorsanız, perdeler arasında min. 4-5 cm açıklık olacağını dikkate alarak ölçü almalısınız.

PERDE TÜRÜNE GÖRE ÖLÇÜ ALINIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

        5. Perde yüksekliğinin belirlenmesi:

 1. Stor perde, Sunscreen, Karartma: Pencere yere kadar iniyorsa, perdenin takılacağı yüzeyden(1a, 1b) yere kadar ölçü alınır. Pencere yerden yüksek ise, perdenin takılacağı yüzeyden (1a, 1b), tercihen, pencerenin bittiği yere kadar ölçü alınır.
 2. Zebra perde: Pencere yere kadar iniyorsa, perdenin takılacağı yüzeyden(1a, 1b) yere kadar ölçü alınır. Pencere yerden yüksek ise, perdenin takılacağı yüzeyden (1a, 1b), tercihen, pencerenin bittiği yerin 8-10 cm altına kadar ölçü alınır. Eklenen bu 8-10cm zebra perdenin paletlerinin, pencerenin bitiminde biribirini kapatmış olmasını garantileyecektir.
 3. ShadowHome, Sunrise: Bu perdeler çalışma prensipleri açısından biraz stor perdeye benzemektedir. Ancak bu özel koleksiyonun ölçü alımı farklıdır. ShadowHome ve Sunrise kapalı olarak çalışır, belirlenen yüksekliğe geldiğinde (Sonuna kadar açıldığında) paletler açılır ve 3 boyutlu bir perde elde edilir. Paletlerin hareket edebilmesi için yükseklik ölçüsü, perdenin kapatacağı yükseklik kadar alınır. Net ölçü alınır.
 4. Dikey perde: Dikey perde yüksekliği monte edileceği yüzeye göre(1a, 1b) pencere yüksekliği kadar ya da yere kadar alınır. Pencere yüksekliğini geçen ölçülerde perdenin çalışmasını önleyecek herhangi bir engel (radyatör gibi) olmamasına dikkat ediniz.(1.c ‘yi inceleyiniz.)
 5. Alüminyum Jaluzi perde: Monte edilecek yüzeye göre(1a, 1b) yükseklik belirlenir. Genellikle pencere yüksekliği kadar yükseklik ölçüsü alınır. Açılır pencere doğramasını monte edileceği durumlarda , perdenin pencere ile hareket edeceği göz önüne alınarak yükseklik ölçüsü alınmalıdır.

        6. Perde eninin belirlenmesi:

 1. Bölünmüş pencereler için 3a, 3b, 3c maddelerini ayrıca inceleyiniz.
 2. Stor perde, Sunscreen: Perde eni pencere kenarlarından 5-10 cm taşacak şekilde ölçülmelidir.
 3. Karartma: Karartma perdelerinin özellikleri mekana minimum ışık girişi sağlamak olduğu için, en ölçüsü alınırken pencere kenarlarından 10 cm taşacak şekilde ölçü alınmalıdır. En iyi kapatmayı sağlamak için iki yana dikey kayıt monte edilebilir. Bu durumda en ölçüsünün daralacağı göz önüne alınmalıdır.
 4. Zebra perde: Perde eni pencere kenarlarından tercihe göre 5-10 cm taşacak şekilde ölçülür.
 5. ShadowHome, Sunrise: Perde eni pencere kenarlarından tercihe göre 5-10 cm taşacak şekilde ölçülür.
 6. Dikey perde: (1.c ‘yi inceleyiniz.)Dikey perde kullanım tercihinize göre 3 farklı ölçü alımı vardır.
  1. Eğer yanlarda perdenin toplanacağı mesafe yoksa, dikey perde ortada toplanacak şekilde tercih edilir.
  2. Eğer yanlarda mesafe varsa, dikey perde iki yanda toplanacak veya tek tarafta toplanacak şekilde tercih edilir.
  3. Perde eni tek parça olarak 3 metreyi geçtiğinde iki tarafa toplanan, 2 metrenin altında olduğu zaman tek tarafa toplanan olarak tercih edilir. Eğer 2-3 metre arasındaysa iki şekilde de tercih edilebilir.

*Alınan net en ölçüsüne, net en ölçüsünün %20’ si eklenmelidir. Bu %20’lik pay, perdenin toplanacağı alan için gereklidir. Bu %20 ‘lik pay en ölçüsüne eklenmediği durumlarda, pencere alanı tamamen açık kalamayacak ve perdenin bir kısmı camı örtecektir.

 1. Alüminyum Jaluzi perde: Perdenizi doğramaya veya tavana/duvara montajlama tercihinize göre en ölçüsünü alınız.
  1. Hareketli doğramaya takılacak perde için en ölçüsü alınırken taşma payı alınmaz. Pencere kolu dışarda kalacak şekilde ölçü alınır.
  2. Sabit pencere için en ölçüsü alınırken isteğe göre taşma payı alınır.
  3. Jaluzi perdenizin sağlıklı çalışabilmesi ideal ölçü aralığı 0.50-1.80 m arasıdır.