Sıkça Sorulan Sorular

 

1. Perdeistiyorum kimdir?

Perdeistiyorum.com, 1988'den beri sistemli perde (stor, dikey, katlamalı perde, zebra, vb.) sektöründe her zaman yenilikçi, kaliteli ve kullanıcı odaklı ürünler üreten ve bu ürünleri Türkiye'nin her yerindeki bayiileri aracılığıyla kullanıcıya sunan Çerçioğlu Sistem Perde'nin online satış sitesidir. Kendi ürünlerini "Persis" markası adı altında toplayan Çerçioğlu Sistem Perde, Perdeistiyorum.com satış sitesi ile son kullanıcıya hizmet etmektedir ve önceliği müşteri memnuniyetidir.

2. Perdelerin markası nedir?

Çerçioğlu Sistem Perde'nin kendi markası olan Persis'tir ve bütün ürünler Çerçioğlu Sistem Perde garantisi altındadır.

3. Ürünlerin fiyatları piyasaya göre neden daha uygun?

Stok, mağaza ve aracı firma satış sürecine dahil olmadığı ve ürünler beklemeden, üretimden adresinize ulaştığı için bahsedilen diğer maaliyetler ürün fiyatına eklenmemiş olur. Bu nedenle internet satış fiyatlarımız mağaza fiyatlarından daha uygundur. 

4. Kıbrıs ve/veya yurtdışına gönderim yapıyor musunuz?

Kargo ve gümrük masrafları alıcıya ait olmak üzere Kıbrıs ve yurtdışına gönderim yapıyoruz.

5. Kargo ücretli mi?

100 TL ve üzeri alışverişlerde Türkiye içi siparişlerde kargo ücretsizdir. 100 TL altı alışverişlerde kargo ücreti 10 TL + KDV'dir.

6. Üretim süreci nasıl gerçekleşir?

Sipariş müşteri tarafından onaylandıktan sonra, sisteme kaydolur. Sipariş verilen ürünler incelenerek, ortalama üretim süresi ve kargoya verilecek tarih belirlenir. Sipariş durumu güncellenerek müşretiye bilgi e-postası gönderilir. Ürünler üretim süreci sonunda kalite kontrol aşamasından geçer. Bu aşamayı başarıyla geçen ürünler paketlenerek belirtilen tarihte kargoya verilir ve kargo takip numarası müşteriye e-posta aracılığıyla bildirilir.

                *Kalite kontrol aşamasını geçemeyen ürünlerde (kumaşta defo vb.) ve belirtilen tarihte teslim edilemeyecek durumlarda,  müşteri ile iletişime geçilerek, ürün probleminin giderilmesi ve yeni bir teslimat tarihi belirlenmesi için görüşülür. 

7. Perde kumaşı konusunda tereddütlerim var, kumaşın kalitesinden emin olmadan sipariş vermek istemiyorum.

Sipariş vermek istediğiniz ürün/ürünlerin desen kodlarını e-posta adresimiz (destek@perdeistiyorum.com) aracılığıyla bize bildirebilir, yalnızca kargo ücreti ödeyerek adresinize gönderilen kumaş örneklerini görebilirsiniz.

8. Ödeme seçenekleri nelerdir?

                -Kredi kartı ile tek çekim (Bütün bankalar),

                -Taksitli (Akbank ve Garanti Bankası kartlarından herhangibirine sahipseniz, 9 taksite kadar)

                -Paypal,

                -Havale/EFT ile ödeme yapabilirsiniz.

http://perdeistiyorum.com/guvenli-odeme

9. Havale/EFT hangi bankalardan ödeme yapabilirim?

Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Finansbank bankalarından herhangi birine, sipariş ekranında belirtilen hesap bilgileri ile ödeme yapabilirsiniz.

10. Havale/EFT ile sipariş verdikten sonra kaç gün içinde ödeme yapmalıyım?

Siparişinizi verdikten sonra 5 iş günü içinde ödeme yapabilirsiniz.

11.Sipariş verdiğim ürün kaç günde kargoya verilir?

Kredi kartı / Paypal ile yapılan alışverişlerde, ürünler en fazla 1 hafta içinde kargoya verilir. Havale/EFT ile yapılan ödemelerde, ürün tutarı hesaba geçtikten hemen sonra üretime başlanır ve en fazla 1 hafta içinde kargoya verilir. 

12. Ürünleriniz garantili mi?

Ürünlerimiz üretim hatalarına karşı 2 yıl firmamız garantisi altındadır. Garanti şartları için: http://perdeistiyorum.com/garanti-sartlari

13. Perde kumaşları yerli mi ithal mi?

Kumaşlarımız, güneş kırıcı (sunscreen) kumaşlar haricinde hepsi Türkiye'de, en iyi fabrikalarda en iyi kalitede üretilmektedir.

14. Defolu çıkan ürünü iade edebilir miyim?

Elbette. Yeni aldığınız ürün ambalajından hatalı çıktığında onarım, değişim ya da iade talep edebilirsiniz.

İade veya değişim yapılacak ürünün faturası, kutusu, ambalajı ve tüm aksesuarları ile birlikte eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

Ürün tarafımıza ulaşıp kayıt altına alındığında işlemleri başlatılır ve gerekli incelemelerden sonra kontrol edilerek müşterinin talebi doğrultusunda sorun çözümlenir.

15. Gelen perdeyi beğenmedim, iade yapabilir miyim?

Ürünlerimiz stok tutulmaksızın, ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirttiğiniz özelliklerde üretilmektedir. Maalesef üretim hatası olmayan ürünlerde iade mümkün olmamaktadır.  Bu durumda destek ekibimiz ile iletişime geçerek, ücretli olarak başka bir kumaş/ürün talebinde bulunabilirsiniz.

16. Gelen perdenin ölçüsünü yanlış almışım, genişlik fazla geliyor. Ne yapmalıyım?

Hemen destek ekibimizle iletişime geçip onarım talebinde bulunabilirsiniz, perdeniz ücretsiz olarak istediğiniz ölçüye küçültülerek tekrar adresinize yollanacaktır.

17. Gelen perdenin ölçüsünü yanlış almışım, genişlik küçük kaldı. Ne yapmalıyım?

Hemen destek ekibimizle iletişime geçerek onarım talebinde bulunabilirsiniz. Maalesef bu durumda perde kumaşı yeniden kesilmesi gerekecektir. Yalnızca yeni kesilen kumaş ücreti talep edilerek, perdeniz adresinize yollanacaktır.

18. Kargo paketi hasarlı ve kargo yetkilisi yanımda ne yapmalıyım?

Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak kargo şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer kargo şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkınız vardır. Paketi teslim aldıktan sonra Kargo Şirketinin görevini tam olarak yaptığını kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız. Paketi kabul etmeyerek tutanak tutturduğunuz durumlarda,  tutanağın sizde kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda 0312 439 45 78 numaralı destek hattımızdan bize ulaşınız.

http://perdeistiyorum.com/teslimat-bilgileri

19. Kargo paketinde hasar yoktu, ürünü teslim aldım, ancak üründe hasar var. Ne yapmalıyım?

Kargo paketinde bir hasar, ezilme, yırtılma gibi problemler görmediğiniz durumlarda ürünü imza atarak teslim alabilirsiniz. Eğer bu durumda ürün hasarlı çıkarsa Destek Ekibimizle iletişime geçerek onarım, iade veya değişim talep edebilirsiniz. 

20. Perde ölçülerini kim alıyor?

Müşterilerimiz perde ölçülerini oldukça kolay ve pratik bir şekilde, aşağıdaki bağlantıdaki adımları takip ederek kendileri alabilirler.

http://perdeistiyorum.com/olcu-ve-montaj/olcu-nasil-alinir

Ankara içi için ücretli ölçü alım hizmetimiz bulunmaktadır.

21. Perde montajını kim yapıyor?

Müşterilerimiz, tamamen hazır gelen perdelerin duvara/tavana montajını, ürünlerin beraberinde gönderilen montaj kılavuzu doğrultusunda kolayca kendileri yapmaktadırlar.

http://perdeistiyorum.com/olcu-ve-montaj/montaj-nasil-yapilir

Ankara içi için ücretli montaj hizmetimiz bulunmaktadır.